PL logo EN
Szukaj |
17:15 - I pokaz KONKURSOWY - AULA
1. Monika Czyżyk, Ten pierwszy to jestem ja / its me the first one, 2014, Finlandia 00:03:40
 
Ten pierwszy to jestem ja to wideo dokument ukazujący starszego mężczyznę z Polski, który wyświetla i komentuje zestaw slajdów. Odbiorca nie widzi mówiącego, a jedynie ścianę i wnętrze pokoju oraz prezentowane slajdy. Film – cicha medytacja nad minionym czasem i wspomnieniami, które odchodzą wraz z postaciami ze slajdów – wprowadza widzów w nastrój melancholii. 
 
Monika Czyżyk (ur. w 1989 r. w Polsce) jest interdyscyplinarną artystką i autorką filmów, mieszkającą i pracującą w Helsinkach. Ukończyła studia magisterskie (malarstwo) na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz licencjackie studia na Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach (sztuka czasoprzestrzenna), gdzie obecnie kończy studia magisterskie na tym samym kierunku.
Od 2012 roku Monika porusza się na polu sztuki performance. Współpracowała z Riiną Koivisto – choreografką tańca podczas spektaklu Passage oraz Global Water Dance w Paryżu. W 2013 roku była asystentką Pauli Rayan w jej pawilonie podczas Documenta 13 w Kassel. Ostatnio pracowała przy operze Seven Deadly Sins, której producentem jest Akademia Sztuk Pięknych w Helsinkach i której premiera miała miejsce w Jatkasaari Bunkeri we wrześniu 2013 roku.
W 2014 roku jej krótki film Ten pierwszy to jestem ja przeszedł selekcję Festiwalu Eurovideo-Videographies i był prezentowany w Liége, Donostia – San Sebastián, Sarajewie, Mons, Skopje oraz Kaliningradzie. Otrzymał nominacje do nagród na Festiwalu Off Camera w Łodzi i na Krakowskim Festiwalu Górskim. Otrzymał również drugą nagrodę w konkursie Przedwiośnie w BWA w Kielcach. Jej dyplomowy film Patrzątka był wyświetlany podczas obrony w kinie Agrafka.
 
2. Toni Bestard, Foley artist, 2013, Hiszpania 00:18:00
 
 
3. Minna Kallinen, Every time again, 2015, Finlandia 00:05:45
 
 
4. Aleksander Krzystyniak, Partia życia, 2015, Polska 00:14:33
 
 
Trud, ograniczenie i pustka. Czy można być w takich warunkach szczęśliwym człowiekiem? Symboliczny dzień z życia dwojga ludzi - małżeństwa, któremu los rzucił wyzwanie. Na nowo, krok po kroku, odkrywane są pozornie zwykłe czynności, które nabierają innego wymiaru. Sytuacja jest swoistą grą, której zwieńczeniem jest wspólne rozegranie szachów. Jednak nie ma tu wygranej ani porażki ponieważ jest to tytułowa partia życia. [opis A. Krzystyniak]
 
 
 
← Powrót
Następna edycja za:
-2244 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news