PL logo EN
Szukaj |
Droga do gwiazd
Reż. Michalina Mistrzak
2013
Wyróżenienie honorowe w konkursie 8 Festiwalu IN OUT 2014
OPIS
Pod koniec lat 50-tych XX wieku Rosjanie rozpoczęli badania nad podróżami w kosmos. Najbardziej znanym kosmonautą obok Jurija Gagarina stała się Łajka. Jednak Rosjanie wysłali w kosmos w sumie czterdzieści osiem psów. Prawie połowa z nich nie przeżyła podróży. Przed każdym lotem psy przechodziły liczne badania w laboratoriach Instytutu Medycyny Lotniczej. Wśród pracowników zatrudnionych w Instytucie były także osoby opiekujące się psami – jedną z nich była młoda Rosjanka, która po latch postanowiła podzielić się swoimi wspomnieniami. Film “Droga do gwiazd” stanowi element instalacji “Muzeum Psów”, która jest próbą rekonstrukcji wnętrza staromodnego muzeum. W znajdujących się tam gablotach przechowywane są fotografie i pamiątki po psach uczestniczących w pierwszych lotach kosmicznych.
 
BIO
Urodziłam się w Poznaniu, gdzie obecnie mieszkam i pracuje. Interesują mnie działania artystyczne oparte na empatii wobec ludzkiego i nie-ludzkiego życia – a szczególnie “emocje w laboratorium” czyli przenikanie uczuć i emocji do sfery badań naukowych, kiedy etyczne wątpliwości zakłócają naukową praktykę badawczą. Interesują mnie także działania artystyczne podejmowane przez amatorów oraz rola i znaczenie takiej działalności w codziennym życiu. 
 
Edukacja:
Intermedia, studia licencjackie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (Październik 2010-Czerwiec 2013); Kognitywistyka, studia jednolite magisterskie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Październik 2005-Wrzesień 2010)
 
Wystawy:
Startpoint Prize 2013, DOX Centre for Contemporary Art, Praga, CZ, 2013; „Muzeum Psów”, Galeria Siłownia, Poznań, 2013; „Praca-Dom” [Work-Home], Klub/Księgarnia Zemsta, Poznań, 2013; „Hotel Insomnia”, Hotel Bazar, Poznań, 2013; „KontenerART”, Galeria Siłownia oraz Citylighty, Poznań, 2012; „Ciało zbiorowe”, Galeria BWA, Zielona Góra, 2011
 
 
 
 
Następna edycja za:
-2376 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news